Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Częste błędy przy wyborze ubezpieczenia turystycznego

Częste błędy przy wyborze ubezpieczenia turystycznego

author box img

Katarzyna Starzyńska

Zaktualizowano: 15 lutego 2019 15.02.2019 Czas lektury: 4min
  • Więcej poradników o ubezpieczeniach

Ponad 27915 Specjalistów od Ubezpieczeń blisko Ciebie

Ubezpieczenie turystyczne powinno być obowiązkową pozycją w przygotowaniach do wyjazdu, szczególnie za granicę. Wiele osób nie przywiązuje do tego dużej wagi i często korzysta z takiego, które wykupił wcześniej znajomy albo które podsunie biuro podróży. Wszystko jest w porządku, do czasu aż nie zdarzy się jakiś wypadek i wtedy często okazuje się, że kupiliśmy tylko pozorny spokój i posiadany produkt nie spełnia naszych oczekiwań. Podpowiadamy jakich błędów nie popełniać i jakie pytania warto zadać przy wyborze takiego ubezpieczenia, a także czy da się takie ubezpieczenie w jakiś sposób zastąpić.
Czy najpierw trzeba samodzielnie pokryć koszty czy od razu pokryje je ubezpieczyciel?
W przypadku zagranicznej opieki medycznej lub kosztów ratownictwa trzeba często zapłacić np. kilka tysięcy euro lub więcej i w danym momencie możemy nie mieć przy sobie takich pieniędzy, a czas jest tutaj kluczowy. Warto sprawdzić czy wybrany ubezpieczyciel będzie odpowiadał za organizację takiej pomocy i z góry będzie finansował np. koszty badań lub wizyt lekarskich. Jest to tym bardziej wygodne, że nie musimy gromadzić wtedy różnych rachunków i faktur, bo ubezpieczyciel załatwia to za nas, tak jakby „w tle”. W przeciwnym wypadku wszystko będzie na naszej głowie: będziemy musieli w obcym kraju najpierw sami znaleźć i zorganizować pomoc, następnie samodzielnie opłacić usługi, zebrać wszystkie rachunki i dopiero po przyjeździe do kraju, na podstawie zebranych dokumentów starać się o zwrot pieniędzy od ubezpieczyciela.
Czy obsługa i pomoc za granicą odbywać się będzie w języku polskim?
Zapytaj czy w ramach polisy nie tylko zgłoszenie szkody, ale także obsługa i organizacja pomocy odbywa się w języku polskim. Jeśli tak, to wystarczy zadzwonić i zgłosić do ubezpieczyciela zdarzenie objęte polisą, a wszystkie sprawy załatwi za nas ubezpieczyciel i przekaże odpowiednie instrukcje, np. adres placówki medycznej. Jeśli nie, to musimy wtedy sami porozumiewać się w obcym języku, często w bardzo stresującej sytuacji lub kiedy jesteśmy poszkodowani, co jest bardzo niekomfortowe. Trzeba pamiętać, że nie wszędzie będzie można się porozumieć np. po angielsku lub niemiecku i fachowo rozmawiać z lekarzem lub policją, więc z takiej formy ubezpieczenia skorzystają nawet osoby, które znają języki obce.
Czy jadę typowo turystycznie czy będę uprawiał sporty?
Taką informację trzeba przekazać agentowi ubezpieczeniowemu lub wpisać w formularz, aby potem nie okazało się, że z podstawowego zakresu ubezpieczenia wyłączone są sporty zimowe (narty, snowboard) lub wodne (kitesurfing, windsurfing itp.) i nie zostanie wtedy przydzielona pomoc ani wypłacone odszkodowanie.
Jak ubezpieczyć bagaż?
Samo podstawowe ubezpieczenie bagażu może nie wystarczyć, bo czasem nie obejmuje uszkodzeń lub kradzieży rzeczy bardzo kosztownych jak sprzęt fotograficzny lub sportowy. Wiele towarzystw oferuje tzw. rozszerzenie ubezpieczenia o ochronę ubezpieczeniową takich sprzętów i wtedy możemy być spokojni, że w sytuacji uszkodzenia nart lub aparatu fotograficznego otrzymamy odpowiednią rekompensatę finansową.
Czy karta EKUZ wystarczy?
Spotykam się czasem z opiniami, że ubezpieczenie turystyczne nie jest potrzebne, bo klient posiada Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (tzw. Kartę EKUZ), która pozwoli skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej w krajach z Unii Europejskiej oraz krajach z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Trzeba jednak pamiętać, że część usług medycznych w tych krajach jest odpłatna i będzie trzeba koszty pokryć z własnej kieszeni. A w porównaniu z ubezpieczeniem turystycznym, karta EKUZ nie pokryje kosztów związanych z organizacją pomocy medycznej, poszukiwaniem i ratownictwem (np. na Słowacji), kosztów transportu do lekarzy/szpitali oraz transportu medycznego do kraju, nie wspominając o przypadkach kradzieży lub uszkodzenia bagażu, konieczności pomocy prawnej albo odpowiedzialności OC za szkody wyrządzone osobom trzecim. Bez ubezpieczenia turystycznego można zapłacić za takie usługi za granicą nawet ponad kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Czy produkt zawiera ubezpieczenie OC?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) może być stosowane jako rozszerzenie podstawowego ubezpieczenia turystycznego i często jest pomijane lub niedoceniane, a to błąd. Takie ubezpieczenie pozwoli pokryć koszty nieumyślnego uszkodzenia lub zniszczenia rzeczy osób trzecich, a także pokryć koszty szkód osobowych na zdrowiu lub życiu osoby trzeciej. Oznacza to, że np. w wyniku wjechania w kogoś na stoku, ubezpieczyciel pokryje nie tylko koszty pomocy medycznej lub naprawy sprzętu, ale również wypłaci odszkodowanie z tytułu niemożności wykonywania przez daną osobę pracy w okresie leczenia, a co może ubiegać się poszkodowany.
Ubezpieczenie oferowane przez biura podróży – czy warto?
Wiele biur podróży oferuje ubezpieczenie turystyczne w pakiecie lub daje możliwość jego dokupienia. Niektóre biura próbują oszczędzać na ubezpieczeniach (aby więcej zarobić), a niska cena takich polis przekłada się na wąski zakres i niską sumę ubezpieczenia, która stanowi np. 30-40 tys. zł, a powinna 2 lub 3 razy tyle. Oczywiście nie każde biuro podróży próbuje nam sprzedać złe ubezpieczenie, natomiast warto przed wyjazdem sprawdzić takie polisy według kryteriów wskazanych w artykule.
Zwracaj uwagę na kluczowe aspekty ubezpieczenia turystycznego i nie popełniaj błędów w jego wyborze.
Reasumując, warto być świadomym powyższych aspektów dotyczących ubezpieczenia turystycznego, aby uniknąć nie tylko błędów i problemów związanych z naprawą szkody, ale przede wszystkim rozczarowania z braku wypłaconego odszkodowania.
Opracowano przez:
Katarzyna Starzyńska
Doradca ubezpieczeniowy
tel.: +48 660 448 008
https://polisa.koszalin.pl
Dodano: 8 marca 2019 Zaktualizowano: 15 lutego 2019

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco